Trešdiena, 12. Maijs
Radio Valka

Salaspilī top mūsdienīgs sociālās aprūpes centrs senioriem (video)

Salaspilī pirmdien, 26.aprīlī tika dots starts kādas pilsētas centrā esošas piecstāvu dzīvojamās jaunbūves pārveidei par mūsdienīgu senioru aprūpes centru. Sociālo pakalpojumu un to pieejamības pilnveidošana ir viens no Salaspils novada no 2019.-2025. gadam iekļautajām prioritātēm, jo senioru skaits novadā pieaug un jau šobrīd viņu īpatsvars ir ap 20% no kopējā iedzīvotāju skaita. Vienlaikus novadā jau ilgtermiņā nav iestādes, kas sniedz ilgstošu sociālo aprūpi ar izmitināšanu.

“No visiem tiem Salaspils novadā jau realizetajiem dažādiem infrastruktūras, būves, infrastruktūras attīstības projektiem, un es domāju arī, ja mēs salīdzinām arī ar tiem projektiem, kas būs nākotnē, tomēr Salaspils pansionāta projekts ir īpašs – tas ir projekts, kura galvenais uzdevums ir nodrošināt cieņpilnas vecumdienas cilvēkiem, kuriem ir grūtības, un, manuprāt, tas ir cilvēcisks projekts un mums, salaspiliešiem, kā kopienai, kā novadam tas ir ļoti būtisks, svarīgs un jā – tas būtībā ir projekts, kas mūs padara par patiesu kopienu,” dienā, kad tika uzsākta ēkas pārveidošana par Senioru māju, sacīja Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars

Patlaban 46 Salaspils novada iedzīvotāji ir izmitināti aprūpes centros visā Latvijā, bet tai pašā laikā atrodas tālu no mājām un tuviniekiem. Vairumā gadījumu – tālu Latgalē, valsts pierobežā.

“Šodien man ir laimīgākā diena Salaspilī, tāpēc ka es esmu par šo māju (...) par senioru māju esmu domājusi visu laiku no 12.gada. Jo pirms 14 gadiem mums bija senioru māja, bet viņa tika likvidēta. Un tie cilvēki, mūsu, Salaspils iedzīvotāji tika vesti uz daždiem citiem Latvijas pansionātiem. Un protams, ka mēs izvēlējāmies tos pansionātus,kas ir lētāki, taču viņi atradās tālāk no Salaspils. Nu, piemēram, daudzi mūsu cilvēki ir Dagdā – nu tas ir briesmīgi,” mēra sacītajam piebilda viņa vietniece  sociālajos un sporta jautājumos Malda Caune.

Otra Senioru mājas idejas autore bez Maldas Caunes savulaik bija agrākā Salaspils Veselības centra vadītāja, novada domes deputāte, ģimenes ārste Vita Upmane, kura pirms vairākiem gadiem pāragri šķīrās no šīs saules.

“Bija Vita Upmane, ar ko mēs kopā sākām visu darīt. Mums bija citi projektētāji, citi plāni, cits viss bija, bet nu (...) Vitu es atceros kā ideālu cilvēku, kā ideālāku par ideālu, droši vien. Viņai rūpēja katrs cilvēks, ikviens – man acīs varbūt var asaras bišķīt ieriesties, runājot par Vitu tāpēc, ka viņa bija fantastiska, ar Vitu varēja visu apspriest – pilnīgi par katru jautājumu, ja. Un viņa mīlēja katru cilvēku, viņa pie cilvēkiem aizbrauca naktī – palīdzēja, izdarīja. Viņa nedomāja par sevi, viņa domāja par citiem,” sacīja Caune.

“Diemžēl nebiju pazīstama ar dakteri Vitu Upmani, bet tad, kad es pārņēmu viņas saimniecību – Salaspils veselības centru, varēja redzēt, ka cilvēks bija ar tādu plašu skatījumu nākotnē, un ka viņa varēja redzēt un paredzēt visas vajadzības. Kas ir cilvēkiem nepieciešamas. Jo senioru māja – tas ir Vitas Upmanes projekts, un kad man pateica, ka bija tāda doma, nu kā lai pasaka... es arī ilgi nedomāju. Es domāju, ka tas ir projekts, kas ir jāturpina un jāisteno. Jo tas ir tiešām svarīgs projekts un vajadzīgs projekts. Salaspilij,” stāstīja Salaspils Veselības centra vadītāja Jeļena Pettinena.

Senioru mājas vajadzībām tagad nolemts pielāgot jaunbūvi Ceru ielā blakus peldbaseinam un pilsētas stadionam un netālu no Veselības centra. Ēkai papildus tiks izbūvēts 6.stāvs, kurā atradīsies vieta personālam, bet pārējos 5 stāvos tiks ierīkotas dzīvesvietas 88 klientiem. Abos ēkas galos paredzēts izveidot piebūves ar liftiem, kas būs pietiekami lieli, lai tajos varētu pārvadāt guļošus klientus ar visu gultu. Āra teritorijā plānots izbūvēt nelielu estrādi, lai senioriem nodrošinātu arī kultūras pasākumu pieejamību.

“Paldies mūsu Veselības centram, paldies Raimondam Čudaram, ka viņš šo projektu uztvēra, ka viņš ir vajadzīgs Salaspilij. Un tieši šajā vietā vajadzīgs. Jo es domāju – kāpēc mums jābaidās, ka cilvēks nomirst, un bērns to redz. Ģimenē taču arī tieši tā notiek. Es, maziņa būdama, kad mans vecaistēvs nomira, arī visu redzēju, kā tas notika. Un kad mamma lika pieiet pie vecātēva un pateikt – paldies Tev, vecotēv, par visu, ko esi manā labā darījis, tas bija jādara. Un es domāju, ka ne no kā nav jābaidās. Bērniem ir jāiemācās tā sirds mīlestība pret veciem cilvēkiem un jāpalīdz viņiem. Un es domāju, ka Salaspilij jābūt daudz savādākai – daudz mīļākai, labākai, atvērtākai, jn to, ka šie cilvēki šeit atradīsies, es domāju – tā būs ideālākā vieta, kur viņiem būt un baudīt Salaspili,” sarunas noslēgumā piebilda Caune,

Salaspils senioru mājas nodošana ekslpuatācijā, kad tajā jau varēs sākt iemājot pirmie iemītnieki, paredzēta 2022. gada jūnijā.

Arenanet.lv