Trešdiena, 27. Janvāris
Radio Valka

Katram trešajam Latvijā paaugstināts asinsspiediens, katrs ceturtais nezina savus mērījumus

Katram trešajam Latvijā paaugstināts asinsspiediens, katrs ceturtais nezina savus mērījumus
Foto: pixabay.com

27 % Latvijas iedzīvotāju ir paaugstināts asinsspiediens, turklāt vēl ceturtdaļa (21 %) savus asinsspiediena mērījumus nemaz nezina, liecina “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” pētījums. Paaugstinātam asinsspiedienam jeb hipertensijai visbiežāk raksturīgi bezsimptomu gadījumi, tāpēc speciālisti iesaka cilvēkiem jebkurā vecumā veikt regulāras pārbaudes, lai kontrolētu asinsspiedienu un jau laikus novērstu sirds un asinsvadu saslimšanas riskus.

Pētījumā noskaidrots, ka visbiežāk paaugstināts asinsspiediens ir cilvēkiem ar neveselīgu dzīvesveidu (38 %) un tiem, kuriem ikdienā ir mazkustīgs dzīvesveids (32 %). Biežāk problēmas ar asinsspiedienu ir gados vecākiem cilvēkiem –  vairums senioru vecumā virs 64 gadiem (63 %) norādīja, ka paaugstināts asinsspiediens ir viena no viņu veselības problēmām, – taču tas nenozīmē, ka ar paaugstinātu asinsspiedienu nesaskaras arī jauni cilvēki. Lai arī retāk, tomēr arī jaunus cilvēkus mēdz piemeklēt hipertensija, ko apstiprina teju katrs desmitais (9 %) respondents.  Turklāt veselības aprūpes speciālisti paredz, ka līdz ar mūsdienu sēdošā darba dzīvesveidu šis skaitlis nākotnē varētu palielināties. Satraucoši, ka tieši jaunieši ir starp tiem iedzīvotājiem, kas nezina savus asinsspiediena mērījumus – 43 % vecumā no 18 līdz 29 gadiem un 36 % no 30 līdz 39 gadiem.

“Nereti saskaramies ar neziņu ne tikai par savu asinsspiediena mērījumu rezultātu, bet arī to, kas ir vai nav norma un kādi ir biežākie paaugstināta asinsspiediena simptomi. Tā, piemēram, cilvēks ar regulārām galvassāpēm meklē pretsāpju tableti, tomēr šādos gadījumos vispirms aicinām izmērīt asinsspiedienu. Un tiešām – nereti sāpju cēlonis ir paaugstināts asinsspiediens, un šādos gadījumos pretsāpju tablete nav risinājums, tieši pretēji – to nav ieteicams lietot, jo tā var veicināt asinsvada plīsumu,” stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.

Arenanet.lv