Trešdiena, 12. Maijs
Radio Valka

Nelaimes gadījumos darbā cietušo skaits Latvijā piecos gados audzis par 20%

Nelaimes gadījumos darbā cietušo skaits Latvijā piecos gados audzis par 20%
Foto: Edijs Pālens/LETA

Pēdējo piecu gadu laikā kopējais darba vietās nelaimes gadījumos cietušo skaits Latvijā ir palielinājies par 20%, liecina Valsts darba inspekcijas (VDI) apkopotie dati.

Joprojām saglabājas augsts letālo un smago nelaimes gadījumu skaits - 2018.gadā bojā gāja 23 darbinieki, bet 46 tika atrasti miruši darba vietā.

Vienlaikus uzņēmēji atzīst, ka darba aizsardzības prasības ir sarežģītas, un bez zinoša speciālista palīdzības ir grūti tās īstenot praksē. Tāpat daudzi uzņēmumi neapzinās darba aizsardzības nozīmi un maldīgi domā, ka viņu uzņēmumā nekas bīstams ar darbiniekiem nevar notikt, liecina VDI kampaņas "Esi drošs, ka darbs ir drošs" gaitā veiktā uzņēmēju aptauja.

Lai samazinātu nelaimes gadījumu skaitu darba vietās un aicinātu mikrouzņēmumus, mazos un vidējos uzņēmumus aktīvi pieteikties bezmaksas atbalstam darba vides sakārtošanai, VDI sākusi plašu sabiedrības izglītošanas kampaņu "Esi drošs, ka darbs ir drošs".

Lai plašāk informētu par kampaņas norisi un plānotajām aktivitātēm, ceturtdien, 28.martā, plkst.12 VDI rīkos preses konferenci Rīgā, Stacijas laukumā.

Preses konferencē piedalīsies VDI vadītājs Renārs Lūsis, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns, Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta Higiēnas un arodslimību laboratorijas vadītāja Inese Mārtiņsone, kā arī uzņēmuma "Cemex" personāla un administrācijas direktore Linda Šedlere.

Pasākumā laikā tiks sniegti jaunākie dati par nelaimes gadījumiem darba vietās, stāstīts par situāciju un problēmām mikrouzņēmumos, mazajos un vidējos uzņēmumos saistībā ar darba vides drošību un to ietekmi uz strādājošo veselību. Tiks skaidroti uzņēmuma ieguvumi, veicot darba vides risku novērtējumu, kā arī sniegta informācija, kā uzņēmēji ātri un ērti var pieteikties Eiropas Sociālā fonda atbalstam darba vides risku novērtēšanai savā uzņēmumā.

Pēc preses konferences Stacijas laukumā no plkst.13 līdz 19 darbosies informatīva telts, piedāvājot dažādas aktivitātes par darba aizsardzību visiem interesentiem.

Apmeklētājiem būs iespēja piedalīties virtuālās realitātes spēlē un pārbaudīt zināšanas darba aizsardzībā, virtuāli nokļūstot piecu dažādu nozaru uzņēmumos; noskatīties izglītojošus video par darba aizsardzību un saņemt informatīvus materiālus; piedalīties viktorīnās, iegūstot noderīgas balvas; neformālā gaisotnē konsultēties ar VDI speciālistu un apspriest darba aizsardzības jautājumus savā uzņēmumā.